Спочив у Бозі митрополит Лангадський Іоан

Сьогодні, 15 листопада 2020 року перестало битися серце митрополита Лангадського, Літського і Рединського Іоана. Митрополит Іоан один із перших хто допоміг Україні здобути визнання посеред світового Православ’я – отримання Томосу Православною Церквою України. Також ієрарх сприяв освіті української молоді. За його особистим поданням студенти ВПБА навчалися і проживали в м. Салоніки (Греція) і вивчали богослов’я в університеті Аристотеля.
Волинська православна богословська академія в особі ректора прот. Володимира Вакіна, професорсько-викладацького складу, студентства висловлює співчуття з приводу смерті митрополита Іоана та моляться за спокій його душі.
Вічна пам'ять тобі, митрополите Іоане.

Today, November 15, 2020, the heart of Metropolitan Ioannis of Langada ceased to beat. Metropolitan Ioannis was one of the first who helped Ukraine gain recognition in the midst of world Orthodoxy - to receive the Tomos of the Orthodox Church of Ukraine. The hierarch also made contribution to the education of Ukrainian youth. Thanks to his personal application students of Volyn Orthodox Theological Academy lived in Thessaloniki (Greece) and studied theology at Aristotle University.
Volyn Orthodox Theological Academy in the person of the rector prot. Volodymyr Vakin, the faculty and students offers condolences regarding the death of Metropolitan Ioannis and prays for the peace of his soul.
Memory eternal to you, Metropolitan Ioannis.

Надіслав: VPBAcademy , дата: нд, 11/15/2020 - 22:11